CMAS Extended Range
Jest to najbardziej zaawansowany kurs nurkowania technicznego z zastosowaniem powietrza lub nitroxu jako gazu dennego. Jak również dowolnego nitroxu lub czystego tlenu zastosowanych jako gazy do akceleracji dekompresji.
Uczestnik tego kursu zdobywa wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające bezpieczne głębokie nurkowanie w aparatach o obiegu otwartym z użyciem powietrza oraz zastosowaniu mieszanin nitroxowych i czystego tlenu w procedurach dekompresyjnych.
WARUNKI UCZESTNICTWA W KURSIE:
1. Wymagania formalne:
-
Ukończone 18 lat.
-
Stopień Płetwonurka CMAS P2 lub równorzędne kwalifikacje innej organizacji.
-
Specjalizacja nurkowanie w suchym skafandrze (jeżeli jest używany na kursie).
2. Wymagany sprzęt:
Osoby zapisujące się na kurs powinny posiadać własną maskę, fajkę, płetwy, buty, rękawice, skafander, nóż, pas balastowy, kamizelkę, zestaw automatów z przyrządami pomiarowymi, bojkę dekompresyjną, kołowrotek, kompas, zestaw dwubutlowy, butlę boczną czystą tlenowo oraz automat i manometr czyste tlenowo.
WARIANT SZKOLENIA:
Kurs stacjonarny weekendowy 2-3 dni szkolenia na wodach otwartych.
Przebieg szkolenia:
Wykłady oraz zajęcia praktyczne odbywają się w ciągu 2-3 dni szkoleniowych.
Kurs przewiduje 4 nurkowania w zestawach 2-butlowych i z 1 lub 2-oma butlami bocznymi przeprowadzone na wodach otwartych (2 nurkowania z użyciem do dekompresji tlenu lub nitroxu z zawartością tlenu powyżej 40%) w zakresie głębokości do 55 metrów.
Minimalny czas każdego nurkowania ma wynosić 20 minut, maksymalne ciśnienie parcjalne tlenu w mieszaninie podstawowej - 1.4 bara, a w mieszaninie dekompresyjnej - 1.6 bara.
PROGRAM SZKOLENIA:
Zajęcia teoretyczne:
-
poszerzone wiadomości z patofizjologii nurkowania z mieszaninami o wysokiej zawartości tlenu
-
planowanie i realizacja głębokich nurkowań
-
metody dekompresji i sposoby jej realizacji z użyciem nitroxu lub tlenu,
-
konfiguracja sprzętu do głębokich nurkowań (dublowanie najważniejszych systemów)
-
sprawdzian wiedzy teoretycznej i praktycznej
Zajęcia praktyczne:
-
nurkowanie I - ze specjalnymi ćwiczeniami technicznymi
-
nurkowanie II - nurkowanie wg runtime z symulowaną dekompresją
-
nurkowanie III - zaplanowanie i przeprowadzenie nurkowania z krótką dekompresją i czystego tlenu lub nitroxu z zawartością tlenu powyżej 40%
-
nurkowanie IV - zaplanowanie i przeprowadzenie głębokiego (45-55 m.) nurkowania na powietrzu z zastosowaniem gazów dekompresyjnych oraz przygotowanie planów awaryjnych
Uprawnienia, jakie zdobywa uczestnik kursu:
Płetwonurek po kursie CMAS Extended Range ma prawo nurkować w aparatach oddechowych o obiegu otwartym z wykorzystaniem powietrza (max. pp O2 - 1.4 bara) w zakresie głębokości do 55 metrów oraz stosować na przystankach dekompresyjnych butli bocznych z mieszaninami nitroksowymi z zawartością tlenu do 100 %(max. pp O2 - 1.6 bara).
Maksymalna ilość kursantów podczas szkolenia 4 osoby.
Po pozytywnym zakończeniu kursu kursant otrzymuje międzynarodowy certyfikat Płetwonurka CMAS Extended Range .